Pilonidinės cistos pašalinimas


Pilonidinė cista – įgytas pūlingas uodegikaulio-kryžkaulio srities uždegimas, dėl kurio formuojasi fistulės. Nors tiksli cistų formavimosi priežastis dar nėra tiksliai nustatyta, manoma, jog tam įtakos turi infekcija, kilusi dėl plaukų folikulų uždegimo – folikulito, kuris ilgainiui progresuoja ir dėl to atsiranda didesnis poodinis pūlinys.

Pilonidinės cistos gali būti ūminės ir lėtinės. Esant ūminei pilonidinei cistai, uodegikaulio srityje atsiranda skausmas, paraudimas, patinimas, gali pakilti temperatūra. Tarpsėdmeninėje raukšlėje dažniausiai nesimetriškai vidurinei linijai užčiuopiamas skausmingas infiltratas.

Lėtinė pilonidinė cista paprastai nustatoma atsitiktinai, pasirodžius šlapiavimui iš uodegikaulio srityje atsiradusių vienos ar kelių angelių.

Cistoms gydyti gali būti taikomas konservatyvus gydymas – nuo tarpsėdmeninės srities kruopščiai skutant plaukus ir griežtai laikantis higienos, tačiau jei konservatyvus gydymas neveiksmingas, taikomas operacinis gydymas.

Kaip atliekama operacija?

Operacija atliekama taikant spinalinę arba bendrinę nejautrą ir dažniausiai trunka apie valandą. Operacijos metodas priklauso nuo cistos dydžio ir rūšies – ūminė ar lėtinė.

Esant ūminei cistai, atliekamas nedidelis pjūvis, susidariusi ertmė išplaunama, kartais joje paliekamas drenas. Jei cista lėtinė, cistos ir fistulės kanalo srityje dažniausiai padaromas pjūvis, o fistulės kanalas gerai išgramdomas.

Pooperacinė priežiūra ir gijimas

  • Tvarsčius reikia perrišti mažiausiai 2 kartus per dieną.
  • Kol sugis žaizdos, po kiekvieno pasituštinimo reikalingos vonelės su antiseptiku.
  • Žaizda gali gyti nuo 2 savaičių iki 3 mėnesių. Gali prireikti pakartotinių operacijų cistai išvalyti.
  • Reikia vengti vidurių užkietėjimo; jei reikia, vartojami vidurius laisvinantys preparatai.
  • Priežiūra gali skirtis, priklausomai nuo atliktos operacijos metodo.

Tiek ūminės, tiek lėtinės pilonidinės cistos gali atsinaujinti, todėl gali prireikti dar vienos operacijos. Recidyvai po planinių operacijų vidutiniškai siekia nuo 3 iki 10 % ir dažniausiai atsiranda dėl blogos pooperacinės žaizdos priežiūros, kai į besiformuojantį randą įauga plaukai.


Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

ir apie naujienas bei specialius pasiūlymus sužinokite pirmieji!

© 2020 UAB „Forma perfecta“. Visos teisės saugomos. Tel.: +37062688838; el.paštas: info@ficlinica.lt