Gausus prakaitavimas – kaip kovoti?


2020-01-16

Nė vienam iš mūsų prakaitavimas nėra svetimas – prakaituojame ne tik intensyvesnės fizinės veiklos metu, bet ir reaguodami į įvairius stimulus, kurie pripildo kūną adrenalino ir sužadina emocijas: pyktį, baimę, nuostabą, susijaudinimą, džiaugsmą. Daugeliui su prakaitavimu susitvarkyti pavyksta be didesnių pastangų, naudojant kosmetikos priemones bei tinkamai rūpinantis asmens higiena, deja, daliai žmonių tai tikras iššūkis, kurio nepavyksta įveikti.

Apie gausų prakaitavimą ir kovos su juo  būdus pasakoja klinikos „fi clinica“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas, medicinos mokslų daktaras Vygintas Kaikaris.

Nuo ko priklauso prakaitavimo gausumas?

Prakaitavimo gausumui įtakos turi daugybė veiksnių – fizinio krūvio intensyvumas, patiriamos emocijos – viskas, kas verčia tankiau plakti širdį. Tuomet organizmas paskatina prakaito gamybą, kad su prakaitu pasišalintų šilumos perteklius, o organizmas taip apsisaugotų nuo perkaitimo. Kitais žodžiais tariant, prakaitavimas yra tarsi organizmo aušinimo sistema, veikianti pro milijonus po visą kūną išsiraizgiusių prakaito liaukų. Prakaitavimo kiekį taip pat lemia genai, žmogaus svoris bei amžiaus etapai, pavyzdžiui, brendimas, menopauzė, prakaitavimas pagausėti gali ir dėl aštraus maisto, kai kurių medikamentų vartojimo arba dėl tam tikrų ligų, sukeliančių prakaito liaukų veiklos sutrikimą ir dėl to išsivysčius hiperhidrozei.

Kas yra hiperhidrozė?

Hiperhidrozė yra liga, pasireiškianti itin gausiu prakaitavimu, kurio neįmanoma pažaboti jokiomis kosmetikos ar higienos priemonėmis. Šia liga sergantieji patiria didelį fizinį ir psichologinį diskomfortą, kuris menkina gyvenimo kokybę ir trukdo gyventi visavertį gyvenimą. Tiksliai nežinoma, kokios yra šios ligos atsiradimo priežastys, tačiau moklsininkai galvoja, jog dėl to kaltas padidėjęs nervų aktyvumas, dėl kurio yra pažeidžiami specifiniai nervai, priklausantys grupei, vadinamai simpatine nervų sistema. Hiperhidrozė dažniausiai pažeidžia pažastis, delnus, padus, veidą, kirkšnis, liemenį, nugarą, o retesniais atvejais – gali apimti visą organizmą.

Kokie simptimai kankina sergančiuosius hiperhidroze?

Sergant šia liga reikia taikytis su nuolat ant drabužių atsirandančiomis prakaito dėmėmis, itin greit permirkstančiomis kojinėmis, visur lydinčiu prakaito kvapu, kurio neužgožia jokie dezodorantai, negelbėja ir prausimasis kelis kartus per dieną. Sergant sunkesne stadija prakaitas įsisenėja, oda tampa balta, minkšta ir papurtusi, todėl atsiranda didesnė tikimybė užsikrėsti bakterinėmis ar grybelinėmis infekcijomis. Be to, nuolat lydi nerimas dėl išvaizdos, sklindančio kvapo, dėl ko vystosi nepasitikėjimas savimi, kompleksai, ribojantys socializavimąsi, lankymąsi renginiuose, buvimą tarp žmonių, vengiama sportuoti, o kai kurių profesijų atstovams kyla problemų darbe, kur reikalingas kruopštumas, tačiau itin prakaituoti delnai trukdo naudoti įrankius ar instrumentus.

Ar hiperhidrozė gydoma?

Pažengusios medicinos dėka hiperhidrozę galima pažaboti, o gydymo metodas priklauso nuo hiperhidrozės sunkumo ir vietų, kurias pažeidė liga. Tais atvejais, kai ligos stadija nėra labai išsivysčiusi, o padidėjęs prakaitavimas labiausiai pasireiškia pažastų, delnų ir pėdų srityse, mokslininkų ir gydytojų atlikti tyrimai nustatė, jog viena saugiausių ir efektyviausių priemonių gausaus prakaitavimo gydymui – botulino toksino injekcijos, leidžiamos į problemines vietas.

Botulino toksinas – prakaitavimo gydymui. Kaip tai veikia?

Botulino toksinas yra natūraliai bakterijose randamas baltymas, kuris, suleistas į problemines vietas, blokuoja nervinius impulsus odos prakaito liaukose, taip slopindamas prakaito liaukų aktyvumą ir sustabdydamas prakaito gamybą iki pusės metų. Tai – ne amžinas rezultatas, todėl po pusmečio procedūrą reikia kartoti.

Ar daug žmonių kreipiasi pagalbos?

Pastebiu, jog vis daugiau pacientų išdrįsta kreiptis į mus pagalbos. Kodėl sakau – išdrįsta? Visuomenėje vis dar sėkmingai gyvuoja stereotipai, jog prakaitavimo žymės ir sklindantis nemalonus kvapas – prastos asmeninės higienos rezultatas, todėl nuo pagausėjusio prakaitavimo kenčiantys žmonės tiesiog nedrįsta kreiptis pagalbos, gėdijasi, arba galvoja, jog jiems padėti neįmanoma. Laikai keičiasi –  atlikti procedūrą pasiryžta įvairaus amžiaus moterys ir vyrai, įvairiausių profesijų atstovai. Didžiausias susidomėjimas procedūra pasireiškia šiltuoju metų laikotarpiu ir prieš išvysktant atostogauti į šiltuosius kraštus, kai prakaitavimas tampa dar labiau varginanti problema.

Ar procedūra skirta tik sergantiems hiperhidroze?

Šią procedūrą gali atlikti visi, kuriuos erzina gausesnis prakaitavimas arba nenorintys gadintis svarbios progos ar šventės. Pavyzdžiui, jei laukiate svarbaus įvykio, tačiau jo metu norite visiškai atsipalaiduoti ir nesukti galvos dėl prakaito dėmių ant puošnios suknelės ar marškinių, keletą savaičių prieš renginį suleistas botulino toksinas leis pamiršti apie tai. Procedūrą dažnai atlieka viešumoje besirodantys asmenys, kuriems svarbi nepriekaištinga išvaizda, taip pat ir įvairių profesijų atstovai, kuriems reikia kasdien bendrauti su žmonėmis ar būti pakėlus rankas, pavyzdžiui, kirpėjai, odontologai.


Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

ir apie naujienas bei specialius pasiūlymus sužinokite pirmieji!

© 2020 UAB „Forma perfecta“. Visos teisės saugomos. Tel.: +37062688838; el.paštas: info@ficlinica.lt