Dantų implantacija – kokios žalos pridaro net ir vienas prarastas dantis?


2019-11-26

Vieno ar kelių dantų netekimas – ne vien estetinė, bet ir rimtais sveikatos sutrikimais galinti grasinti problema, kuri kamuoja įvairaus amžiaus pacientus. Šiais laikais modernių technologijų ir profesionalių gydytojų odontologų dėka galima ne tik atstatyti pavienius dantis, bet ir atkurti bedančius žandikaulius, pacietui grąžinant visavertį gyveimą ir pasitikėjimą savimi bei savo šypsena. Apie dantų netekimo priežastis ir jų atstatymo svarbą pasakoja klinikos „fi clinica“ gydytojas, burnos chirurgas Donatas Nomeika.

Kodėl netenkame dantų?

„Dantų netenkama gana dažnai – tai nutinka ne tik patyrus traumą, kaip vis dar įprasta manyti, – tai tik viena iš daugelio dantų praradimo priežasčių“, – pasakoja burnos chirurgas D. Nomeika. „Gerokai dažnesniais atvejais dantys yra prarandami dėl prastos burnos higienos atsiradusio ir išvešėjusio karieso, dantenų ligų. To galima išvengti reguliariai lankantis pas odontologą ir kas pusmetį atliekant profesionalią burnos higieną. Pavienius dantis šalinti reikia dažniausiai tuomet, kai dantis yra labai pažeistas ir jo nebeįmanoma išgydyti arba kelia grėsmę kitų ligų vystimuisi, taip pat esant dantį supančių struktūrų pažeidimui ir dėl to kilusiam uždegimui. Vyresni pacientai dantų dažniausiai netenka būtent dėl apydančio pažeidimų, kitaip vadinamų paradontoze. Kartais silpnos dantų šaknys būna ir dėl genetikos“, – dantų netekimo priežastis vardija burnos chirurgas.

Kodėl svarbu implantuoti net ir vieną dantį?

„Netekus vieno ar kelių dantų, svarbiausia – atlikti gydymą laiku. Kreipiantis į gydytoją anksti, gydymas dažniausiai būna paprastas, nevarginantis, užkertamas kelias rimtoms pasekmėms ateityje. Nemažai žmonių galvoja, jog vienas ar pora dantų – niekis, juk kramtyti galima ir su visais likusiais, o jei netenkama krūminio danties, kuomet nėra sudarkomas estetinis vaizdas, nemažai pacientų iš vis ignoruoja šį faktą. Deja, problemos ignoravimas jos neišsprendžia, tad net ir vienas, laiku neatstatytas dantis, gali pridaryti rimtų problemų“, – įspėja gydytojas. „Laiku negydant prarastų dantų, po truputį ima vystytis sąkandžio sutrikimai, buvusio danties vietoje esantis kaulas ima tirpti, formuotis žandikaulio kaulo defektas. Jei trūksta kelių gretimų dantų, šalimais esantys dantys gauna papildomą apkrovą maisto kramtymo metu, kadangi turi pavaduoti ir nesančius dantis, todėl gali atsirasti apatinio žandikaulio sąnario skausmas, dantys greičiau dėvisi. Vis dėlto, dažnais atvejais maistas nebėra sukramtomas tinkamai, todėl didesnė apkrova tenka skrandžiui ir žarnynui, kas gali turėti įtakos įvairių virškinimo organų problemų, tokių kaip padidėjęs rūgštingumas, skrandžio skausmas ar nemalonus burnos kvapas, atsiradimui“, – priduria gydytojas.

Ar daug pacientų delsia atlikti implantaciją, nes mano, jog vyresniame amžiuje bus galima sutvarkyti visas problemas vienu metu?

„Taip galvoja tikrai ne vienas, deja, realybė nėra tokia optimistiška. Mano karjeroje buvo, yra, ir bus atvejų, kuomet pacientas, neįvertinęs situacijos rimtumo, pagalbos kreipiasi gerokai per vėlai, kuomet žadikaulio kaulas jau gerokai sunykęs. Tokiais atvejais, užuot įsriegus implantą, primiausia reikia atlikti kaulo priauginimo operaciją, kuri nėra itin paprasta, be to, prailgėja ir pasunkėja gydymas“, – pasakoja burnos chirurgas Donatas Nomeika. „Žinoma, kaulą pavyksta atauginti, įsriegti implantus – atkurti prarastus dantis, tačiau jei į gydytojus kreipiamasi anksti, pavyksta išvengti ilgesnio, labiau varginančio ir gerokai brangesnio proceso.“

Jei problema – ne vienas ar keli, o visi prarasti dantys?

„Tokiais atvejais pacientams dažniausiai kyla dilema ką pasirinkti – išimamus ar fiksuotus dantų protezus. Seniau kova tarp protezų ir implantų būdavo apyligė, tačiau jau keletą metų pranašesni yra implantai“, – atskleidžia gydytojas. „Implantacija gali gąsdinti dėl didesnės kainos, dažnais atvejais – ir reikalingos prarasto kaulo atsatymo operacijos, tačiau visą tai atperka komfortas. Įsriegus implantus nereikės galvoti ar juokiantis bei valgant jie neiškris, ar neims iš burnos sklisti nemalonus kvapas, po protezais patekus maisto likučių, ką jau kalbėti apie protezų priežiūrą kiekvieną vakarą. Be to, išsimami dantų protezai nėra amžini – kadangi nesustabdomas žandikaulio kaulo tirpimas, plokštelę nuolat reikia koreguoti ir galiausiai pakeisti nauja“, – implantavimo privalumus vardija burnos chirurgas.

Ar implantavimas skausmingas?

„Skausmo baimė – viena iš priežasčių, sulaikančių pacientus nuo kreipimosi pas burnos chirurgą ir delsiančių atlikti reikiamą gydymą. Pastebiu, jog odontologų baimė labiau kamuoja vyresnės kartos atstovus – jie yra linkę laukti ir kentėti iki paskutinės minutės, kas tikrai nepalengvina gydymo. Seniau vizitas pas odontologą būdavo tikra kančia, niekas per daug nesirūpindavo paciento komfortu – svarbiausia būdavo pašalinti problemą, tačiau laikai pasiskeitė, o su jais – ir technologijos, požiūris į pacientą. Dabar atliekant procedūras taikoma vietinė nejautra, todėl procedūra nekelia diskomforto. Jei pacientas paniškai bijo procedūros, negali valdyti baimės, turi itin jautrius dantis ar nevaldomą pykinimo refleksą, tokiais atvejais yra galimybė taikyti sedaciją, kitais žodžiais tariant – specialiais medikamentais sukeltą sąmonės slopinimą, kurios metu pacientas nemiega, tačiau yra visiškai ramus ir atsipalaidavęs, arba gali būti užmigdomas negiliu miegu, iš kurio lengvai pažadinama, arba procedūrą atlikti taikant narkozę“, ­– ramina burnos chirurgas D. Nomeika.

Dantų implantavimas – geriausia investicija

„Netektų dantų atstatymas implantais šimtu procentų atkuria kramtymo funkciją, todėl pacientai gali kramtyti net ir kietą maistą, taip suteikiama galimybė gyventi visavertį gyvenimą. Be to, grąžinus šypsenai estetinį vaizdą, sugrįžta ir pasitikėjimas savimi, jaunatviška išvaizda. Svarbiausia, jog šiuolaikinės technologijos ir kokybiškos medžiagos užtikrina naujų dantų natūralią išvaizdą bei ilgaamžiškumą, todėl pacientai sveika ir gražia šypsena gali džiaugtis ilgai“ – pokalbį užbaigia klinikos „fi clinica” burnos chirurgas Donatas Nomeika.


Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

ir apie naujienas bei specialius pasiūlymus sužinokite pirmieji!

© 2020 UAB „Forma perfecta“. Visos teisės saugomos. Tel.: +37062688838; el.paštas: info@ficlinica.lt